Září 2009

Referat nepatri do blogu

7. září 2009 v 20:01 | Bara

Zámek Červená Lhota

O prázdninách jsem navštívila Zámek v Červený Lhotě.

Historie: V polovině 13. století byla v rámci kolonizace založena ves Lhota.Zpočátku byl zámek stará tvrz, ale v roce 1542 šlechtic Jan Kába.V roce 1602 se poprvé objevil nový název Červená Lhota, kvůli červené omítce. V rokách 1658-1678 se stará tvrz proměnila v barokní zámeček používaný jako letohrádek. V roce 1774 vypukl velký požár a zničil všechny zámecké hospodářské budovy i jejich skladovanou úrodu. Zámku se ale naštěstí oheň nedotkl. V roce 1901 byl nad zámeckym rybníkem založen anglický park. V roce 1946 byla na zámku umístěna dětská ošetřovna. V roce 1949 byl přestavěný zámek konečně otevřen veřejnosti.
Pověst: Proč se zámek jmenuje Červená Lhota? Podle pověsti. Říká se, že šlechtična co na zámku žila se upsala čertovi. Nedodržela ale slib a čert si jí odnesl. Její tělo se nikdy nenašlo, ale po únosu zůstaly ještě na bílém zámku krvavé skvrny které nikdy nešly smít. Proto se celý zámek vymaloval krvavou barvou, aby skvrny nebyly vidět. Toto je ale jen pověst, pravda je že jednomu šlechticovi se tato barva velmi líbila a protože chtěl být originální ( ve své době totiž skoro žádné takhle vymalované zámky nebyly) nechal ho vymalovat.
Zajímavost: Na tomto zámku se natáčejí hodně pohádky, ale asi nejznámější je Zlatovláska.

Zámek se mi docela líbil ale viděla jsem asi jenom 3 místnosti protože se tam nedalo dejchat a mě musela průvodkyně vyvést ven, protože sem se tam málem složila.


Zpět na galerii Zpět na galerii